Заводська РКШМ
Заводська школа мистецтв є початковою базовою ланкою спеціальної музичної освіти. У школі закладається фундамент підготовки до занять музикою, художньою творчістю, хореографічним мистецтвом, а для найбільш обдарованих учнів – до вибору професії.
Згідно наказу Міністерства культури України №239 від 10.09.1993р., школа була відкрита на базі студій, які працювали при БК цукрового заводу з 1985 р.
В 1994р. школі було передано приміщення колишнього навчального корпусу ПТУ-29. Школу очолив випускник Ленінградської консерваторії Романович Іван Танасович.
У школі є 20 класних кімнат, хореографічний та хоровий класи, спеціалізовані класні кімнати з живопису, малюнку, скульптури. Контингент школи складає 120 учнів державної форми навчання та 90 учнів, які навчаються на засадах самоокупності. До навчання в школі залучено дітей, які проживають в м. Чорткові, смт Заводському, селах Пастуше, Угринь, Росохач, Вигнанка, Шманьківці, Шманьківчики, Малі Чорнокінці, Колиндяни, Давидківці. Школа забезпечена необхідним інвентарем та музичними інструментами. Проте переважна більшість з них вичерпала свій ресурс та потребує оновлення. Школа забезпечена автономною паливною системою.
Навчальний процес в школі забезпечують 22 викладачі, 15 з яких мають вищу освіту. Серед працівників школи - 1 член спілки художників України та 1 заслужений працівник культури України.
На наступний рік школа буде відзначати свій 20-літній ювілей. За час роботи з 1993 року, було випущено майже 300 випускників, які поповнили ряди учасників художньої самодіяльності, продовжили навчання у спеціалізованих мистецьких навчальних закладах, стали активними пропагандистами Українського національного мистецтва.
Для прикладу: з 17 випускників 2010–2011 навчального року, 11 продовжили навчання у вищих мистецьких навчальних закладах I-IVрівня акредитації.
Навчання в школі відбувається на трьох відділеннях: музичному, хореографічному та відділенні образотворчого мистецтва. Учні, випускники та викладачі школи ставали неодноразовими переможцями та призерами міжнародних конкурсів та фестивалів в Польщі, Німеччині, Дніпропетровську ( Хорощак Катерина, Цьомик Оксана, Довбуш Тетяна, Хорощак С.Ю., хореографічний колектив «Зорепад»( кер. Гоменюк І.А.) та інші). Ряд учнів та колективів школи стали переможцями та призерами Всеукраїнських конкурсів в м. Полтаві, Кам’янець - Подільському, Берегово, Києві. Учениця школи Калита Ганна стала переможницею ІХ Всеукраїнського конкурсу «Обнімімося, брати мої» та була нагороджена путівкою в табір «Артек». Учні школи неодноразово ставали призерами обласних конкурсів «Творчість юних», «Юні таланти», «Надія», «Тернопільська танцювальна весна». Серед переможців – Дерій Петро, Хорощак Катерина, Аветисян Карен, Дмитраш Павло, Бегар Наталя, Железняк Сергій, Петренко Андрій та багато інших.
Поряд з індивідуальними заняттями учні школи вдосконалюють свою майстерність у колективних формах навчання. В школі працюють: хор, вокальний ансамбль, ансамбль скрипалів, оркестр народних інструментів, ансамбль сопілкарів,саксофоністів, інструментальний ансамбль викладачів школи та багато інших за формами колективів. Без участі творчих колективів школи та виконавців солістів не обходиться жодне мистецьке свято в селищі Заводському та м. Чорткові.
Робота школи , її здобутки , неодноразово висвітлювались в засобах масової інформації. Ряд виконавців школи буде залучено і до творчого звіту району в м. Тернополі в жовтні цього року.
Школа є творчою лабораторією та методичним центром для багатьох шкіл області. В листопаді 2011 року на базі школи було проведено Всеукраїнський семінар та майстер–клас для викладачів образотворчого мистецтва. Семінар, на якому були присутні представники усіх областей та Міністерства культури України, провела викладач школи Витягловська Тетяна Володимирівна.
На останніх конкурсах в березні – квітні цього року школа, учні та творчі колективи школи знову отримали відмінні оцінки. За високі результати у навчально-виховній та творчій роботі школа нагороджена:
- грамотами ОУК Тернопільської ОДА в 2003, 2009, 2010 роках;
- за підсумками роботи в 2005 р. школа визнана переможцем у номінації «Кращий початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад» області;
- за підсумками роботи в 2006 р. колектив школи нагороджений грамотою відділу культури та туризму Чортківської РДА за І місце та вагомий внесок у розвиток Української культури, відродження її духовних надбань;
- в 2008 р. школа визнана кращою серед 52 шкіл естетичного виховання області та нагороджена цінним подарунком.
Для забезпечення подальшого розвитку школи, забезпечення виконання колективом викладачів покладених на них завдань необхідне наступне:
Розширення контингенту учнів до 150 осіб. Добудова 2 – 3 класних кімнат.Встановлення шатрового даху. Встановлення нового покриття підлоги в хореографічному класі. Повна вичитка навчальних програм та планів.
2013 рік – це рік проходження школою державної атестації та акредитації за підсумками роботи за останні 10 років. Перед колективом школи будуть поставлені нові завдання, які будуть успішно виконуватись.