Про нас

Культура Чортківщини – єднання традицій та новаторства

Сійся й родися, таланте народний, на ниві культури Чортківського краю

 З чим можна порівняти становлення культури на теренах Чортківщини, що на Тернопіллі? Мабуть, це можна ототожнити із такими ж кроками поступу розвитку культури на більшості територій нашої  квітучої України. Адже майже повсюдно основновою розвитку культури є збереження національних та регіональних традицій, які сягають глибокої давнини і несуть із собою дух та мудрість наших пращурів – без минулого немає майбутнього. Наша культура є однією із найдавніших у світі. Її витоки глибокі і неповторні у своїй автентичності. Збереження давніх традицій породжує дух патріотизму через причетність сучасної людини до глибокої мудрості віків, історії, пісенного, танцювального етносу. Але час безупинно йде вперед, і  пройдений шлях диктує свої  умови, свої таланти, творчі задуми, які мають тенденцію до подальшого розвитку. І з цим також необхідно рахуватися. Розвиток культури – це безперервний рух, якому треба створити добрий грунт для проростання.

 Як дбайливий сіяч, перш ніж внести нове зерно, старанно живить і обробляє грунт, аби  восени зібрати добрий врожай. Так і ниву культури необхідно постійно доглядати, аби вона давала щедрі рясні та добірні плоди. Культура – це фундамент нашої сутності. Добре, що це розуміють наші краяни та очільники ниви культури.

Свого часу  галузь культури Чортківського району очолювали різні люди, непересічні особистості такі як  понад тридцять літ Євстахій Стахів,Олександр Чикалов,  Віктор Гончарук і нині – єдина жінка у цьому списку, але добрий фахівець своєї справи, новатор і патріот очолюваної нею галузі пані Галина Чайківська.

 

 Олександра Іванців,

член Національної спілки журналістів України

 

 

У різні роки культуру Чортківщини очолювали

 

У післявоєнні роки біля керма культурної галузі в районі в різний період стояли такі добродії: Кучер (1950-1951), Шута (12.1951-1952), Адамович (07.1952—11.1952), Голубкова Галина Іванівна (1952-1954), Жужома Федір (1954-1960), Вересюк Теодор Федорович (1960- 1961) Стахів Зеновій Михайлович ( 1961-1991).3авдяки зусиллям цих людей в цей нелегкий для країни час вдалося зробити наступне: у 1944 році відновили роботу Будинок культури, бібліотека, педагогічна і музична школи. Наприкінці 1944 року в Чорткові почав діяти Тернопільський обласний музично-драматичний театр імені І.Франка. У грудні 1946 року він стає чортківським міським театром, а в 1948 році обснується з Тернопільським театром імені Т.Г.Шевченка в Тернопільський український музично-драматичний театр імені Т.Г.Шевченка.

Важливими етапами творчості трупи чортківського театру стали вистави за п’єсами О.Корнійчука «Загибель екскадри» та «В степах України», інсценізація М.Охлопковим роману О.Фадєєва «Молода гвардія», «Весілля в Малинівці» Л.Юхвіда. Театр пропагував кращі зразки української класичної драматургії («Назар Стодоля» Т.Г.Шевченка, «Сто тисяч» І.К. Карпенка-Карого та ін.)Високим акторським мистецтвом радувала глядачів заслужена артистка Туркменської PCP Наталія Бойкова. У театрі працював відомий художник Олекса Шатківський. Яскравим талантом вирізнявся молодий митець Богдан Антків-заслужений артист УРСР, актор Львівського державного ордена Трудового Червоного Прапора академічного театру ім.. М.Заньковецької. У січні 1948 року на сцені чортківського театру блискуче зіграв роль Миколи у виставі «Украдене щастя» за п’єсою І.Я.Франка народний артист СРСР А.М.Бучма.

У 1949 році в місті склався самодіяльний драматичний колектив, який через 10 років отримав звання народного театру. Тоді ж створено танцювальний гурток, згодом уславлений народний ансамбль танцю.

Жителі міста пам’ятають зустріч у березні 1958 року з видатним українським поетом Павлом Тичиною.У Чорткові працював український поет Василь Колодій, тут розпочав свій творчий шлях поет-гуморист Анатолій Гарматюк.

Мистецьку атмосферу створювала дитяча музична школа, понад 420 учнів якої оволодівали грою на струнно-смичкових, народних, духових інструментах, здобували ґрунтовні теоретичні знання. Із числа найбільш обдарованих дітей була створена композиторська група. Гостями юних музикантів Чорткова були симфонічні оркестри зі Львова та Києва, відомі музиканти та актори.

Чортківський Будинок культури був одним з кращих в області. У його 13 гуртках художньої самодіяльності брало участь 370 чоловік. Великим успіхом у глядачів користувалися виступи народного ансамблю танцю імені 50-річчя ВЛКСМ-лауреата багатьох обласних, республіканських та всесоюзних конкурсів і фестивалів. З великим успіхом проходили концерти ансамблю у Литві, Болгарії, Польщі, Угорщині, Чехословаччині. Керівником ансамблю протягом багатьох років була кавалер ордена Трудового Червоного Прапора, заслужений працівник культури СРСР М,М, Чайка. Серед нагород танцюристів- Почесна грамота Президії Верховної Ради УРСР.Чимало успіхів було на рахунку Чортківського народного драматичного театру, який працював при Будинку культури. На Всесоюзному фестивалі на честь 50-річчя Великого Жовтня він отримав Золоту медаль. Творча праця колективу була також відзначена Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР .Дипломантом республіканського фестивалю та Виставки досягнень народного господарства УРСР була народна капела бандуристів «Мрія».

Виступи багатьох відомих мистецьких колективів і талановитих митців пам’ятає сцена Будинку культури. І російського народного хору ім. П’ятницького, і українського народного хору ім. Верьовки, і хорової капели «Думка»; видатних акторів і співаків- Миколи Крючкова, ДмитраГнатюка, Бели Руденко, Миколи Кондратюка, Сергія Козака, Софії Ротару, Анатолія Пономаренка та багатьох інших.

Місто мато свої пісні.Так, композитор, заслужений працівник культури РРФСР Георгій Гранкін створив на слова місцевого поета Анатолія Попова пісні «Творпі земної краси»та «Місто моє молоде», а болгарський композитор Димитр Големанов - пісню «Чортків-Слівен».

Ряд пісень у співдружності з Анатолієм Поповим написав самодіяльний композитор Петро Голінатий. Широку популярність здобула пісня чортківського композитора Владислава Толмачова на слова тернопільського поета Бориса Демківа «Квіти ромена».

Плідно працювала самодіяльна народна кіностудія «Аматор». Кінонарис «Полюби землю» про лауреата Державної премії УРСР, бригадира колгоспу ім.. Лесі Українки Є.В.Домінік - відзначена дипломом на Всесоюзному огляді-конкурсі, присвяченому 60-річчю утворення СРСР. На Всесоюзному конкурсі у 1979 році з успіхом демонструвалась кінострічка «Тополиний шлях»- про кращого комбайнера області О.І. Кіндзерського.

Важливою подією у житті міста став проведений у 1982 році на базі закладів культури Всесоюзний семінар відповідальних працівників Міністерств культури союзних республік. Для учасників семінару на стадіон «Харчовик» було організовано театралізоване свято «Мир-дітям».

У Чорткові працювало шість державних бібліотек з книжковим фондом 180 тисяч примірників та 23 відомчих бібліотеки. У 1970 році у місті збудовано кінотеатр «Мир» із залом на 600 глядачів, пізніше – стадіон «Харчовик». Тут проводились театралізовані свята, а також спортивно-масові заходи у масштабах району, області, республіки. Зокрема, матчеві зустрічі і турніри, кубкові змагання з різних видів спорту.

З 1976 року у Чорткові почав працювати краєзнавчий музей – відділ Тернопільського краєзнавчого музею. Його експозиція висвітлювала історію краю, починаючи з XIV століття до наших днів. 

 

Вересюк Теодор Федорович народився 7 грудня 1932 року в селі Богданівка Підволочиського району Тернопільської області в селянській родині. Протягом 1940-1950 років навчався у середній школі рідного села, яку й закінчив. Після того навчався на філологічному факультеті Кременецького державного педагогічного інституту, який закінчив у 1954 році. З 1954-1956 року служив у Радянській Армії. З того часу працював на різних посадах у місті Чорткові Тернопільської області, зокрема, завідуючим відділом культури Чортківського райвиконкому, директором Чортківської середньої школи № 1, завідуючим відділом пропаганди і агітації Чортківського райкому партії. Помер Т.Ф.Вересюк 9 березня 1981 року в м.Чорткові, де і похований.

Стахів Зеновій Михайлович – народився  1931 року у селі Озерни Борщівського району в родині колгоспника. Після здобуття семирічної освіти у рідному селі навчався на бібліотечному відділі Теребовлянського культурно-освітнього училища. Після його закінчення була служба у лавах Радянської Армії. Після демобілізації у 1953 році Зеновій Михайлович почав працювати інструктором Чортківського райкому ВЛКСМ. У 1958-1960рр. був методистом районного будинку культури, а з 1961 року – його призначили завідуючим відділу культури Чортківського райвиконкому. За цей час він заочно здобув вищу освіту, закінчивши бібліотечний факультет Київського інституту культури. Працював на посаді керівника культурної галузі району до 1991 року. Мав почесне звання заслуженого працівника культури УРСР. Помер у серпні 1993 року в м.Чорткові.

Опришко Василь Васильович – народився 15 серпня 1961 року в селі Гірне Стрийського району Львівської області. З 1968 по 1978 року навчався у Гірненській середній школі, після закінчення якої вступив до самбірського культосвітнього училища. З 1979 по 1981 рік – служба в армії. З 1981 -1982рр. вчився на підготовчому відділенні, а потім поступив на І-й курс музично-педагогічного факультету Дрогобицького державного педагогічного інституту ім. І.Франка. Після закінчення інституту у 1986 році був направлений на роботу в Чортківське педагогічне училище на посаду викладача постановки голосу.В грудні 1993 року був призначений на посаду начальника відділу культури Чортківської райдержадміністрації. У 1994 році повертається працювати в Чортківське педагогічне училище на посаду викладача постановки голосу. У 2000 році переїжджає до Австралії, де працює і проживає до теперішнього часу. У 2008 році з церковним хором УГКЦ виступав на Всеукраїнському Дні молоді в Сіднеї, де був присутній і Папа Римський Бенедикт XVI.

Чикалов Олександр Дмитрович – народився 18 квітня 1952 року в м.Чорткові Тернопільської області. У 1959 році пішов у І-й клас Чортківської восьмирічної школи № 4, а з 1962 року – учень 1-го класу Чортківськлї музичної школи по класу баяна.

У 1967 році поступив до Тернопільського музичного училища ім. С.Крушельницького, яке закінчив у 1971 році. Після закінчення училища з серпня 1971р.  по листопад працював викладачем Бучацької музичної школи Тернопільської області.

З 1971 по 1973 роки – служба в армії (механік радіолокаційного устаткування) м.Чортків. Після армії, з 1973-1977рр. працював викладачем по класу баяну Чортківської музичної школи. У 1974 році поступає до Дрогобицького державного педагогічного інституту, який закінчує у 1978 році по спеціальності «Вчитель музики і співів».

З 1977 року – концертмейстер педагогічного інституту м.Бельці Молдавської республіки. І в цьому ж році повертається до Чорткова, де з 1977 по 1987 рр. працює концертмейстером професійно-технічного училища № 29 смт. Заводське Чортківського району.

З 1987 року – викладач Чортківського педагогічного училища.

З 2000 по 2002 роки працював начальником відділу культури Чортківської райдержадміністрації.

У 2002 році переїжджає в м.Тернопіль, де працює головним спеціалістом по мистецтву в області управлінні культури до 2009 року.

З 2009 року працює в академічному драматичному театрі ім. Т.Г.Шевченка в м.Тернопіль на посаді звукорежисера.

Мандзій Василь Михайлович – народився в м.Тернопіль 23.08.1952 року. Початкову мистецьку освіту здобув в Тернопільській музичній школі № 1. В 1967-1971рр. навчався в Тернопільському музичному училищі ім. С.Крушельницької. Після закінчення училища розпочав трудову діяльність на посаді викладача по класу скрипки в Чортківській ДМШ. В 1977-1982рр. навчався у Львівській державній консерваторії ім. М.Лисенка. Після закінчення навчання працював на посадах: заступника директора Чортківської ДМШ, начальника відділу культури Чортківської  районної державної адміністрації. З 16.07.1992-01.11.1993 рр. – заступника начальника управління культури ОДА, директора Тернопільського музичного училища, ім. С.Крушельницької. Працюючи на цих посадах забезпечував високі показники на ввірених йому ділянках роботи. З 30.12.1994 року знову заступник відділу культури Чортківської РДА по 01.11.2000 року.

У 1999 році за особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки указом Президента України присвоєно Почесне звання «Заслужений працівник культури України». В 2003 році виступив як ініціатор і співзасновник обласних конкурсів молодих музикантів «Піаністи Тернопілля» та виконавців на струнно-смичкових інструментах ім.Братів Теленків.

У 2003 році був музичним редактором творчого звіту майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів Тернопільської області в м.Києві. В 2002р. та 2005 р. нагороджений Почесними Грамотами Міністерства культури і мистецтв України. З 2003 року працює на посаді заступника з навчальної роботи Заводської школи мистецтв Чортківського району. Учні школи неодноразово займали призові місця на обласних, Всеукраїнських та міжнародних конкурсах і олімпіадах. Значна частина випускників школи продовжує навчання у вищих мистецьких навчальних закладах.

У 2003 році брав участь у творчому звіті Чортківського району в м.Тернопіль як соліст-інструменталіст.

 У 2006 році, як учасник оркестрової групи хору «Галичина», став володарем «Гран Прі» Всеукраїнського конкурсу козацької пісні «Байда - 2006».

Ім’я Мандзія Василя Михайловича внесено до енциклопедії видатних діячів культури Тернопільської області.

 

Гончарук Віктор Іванович – народився 20 листопада 1948 року в селі Юрівці Білогірського району Хмельницької області. З 1955 по 1964 роки навчався в Юрівецькій восьмирічній школі.

У 1964 році став студентом І-го курсу Хмельницького музичного училища, диригентсько-хоровий відділ якого закінчив у 1968 році і у вересні цього ж року поступив на музично-педагогічний факультет Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту, який закінчив 1972 року.

У вересні, жовтні 1972 року працював в м.Чорткові викладачем педагогічного училища. З жовтня 1972 року – викладач кафедри музики Кам’янець-Подільського державного педінституту. З 1973 по 1974 рр. служив у лавах Радянської Армії. Після демобілізації, до серпня 1976 року, працював викладачем кафедри музики Кам’янець-Подільського педінституту. І в цьому ж році переїжджає до м.Чорткова, де працював до жовтня 1992 року викладачем педагогічного училища.

З жовтня 1992 року по серпень 1994 року- завідуючий музичним відділом Чортківського педучилища.

Серпень 1994 – грудень 1995 рр. – заступник голови Чортківської районної ради з гуманітарних питань.

Грудень 1995 –липень 1997 рр. – заступник голови Чортківської райдержадміністрації з гуманітарних питань.

Липень 1997 – жовтень 1998 рр. – директор Чортківської міської школи мистецтв.

Жовтень 1998 – вересень 2002 року – заступник голови Чортківської райдержадміністрації з гуманітарних питань. Вересень 2002- березень 2006 рр. – начальник відділу культури Чортківської райдержадміністрації.

З 2006 року пішов на заслужений відпочинок.

 

Чайківська Галина Зеновіївна – народилася 20 жовтня 1970 року народження с.Ягільниця Чортківського району Тернопільської області. Навчалася у Ягільницькій школі. Після закінчення школи поступила у Київський державний інститут культури 1996 року, педаго-дозвілля, культосвітній працівник, організатор-методист культурно-освітньої діяльності. Закінчила Тернопільську академію народного господарства, 2004, магістр з державної служби. Свою трудову діяльність Чайківська Галина Зеновіївна розпочала у 1987 році, на посаді методиста училища. Зарекомендувала себе як вмілий організатор, прекрасний режисер. Зацікавленість студентства до театрального жанру стало поштовхом для Галини Зеновіївни, щоб створити драматичний гурток «Юність». Під її орудою у 1996 році цьому ж колективі присвоюють почесне звання «народний». Колектив постійно займає призові місця. Таку 2001 році – присвоєно почесне звання Лауреат ІІІ Всеукраїнського фестивалю самодіяльних художніх колективів профспілок. Чайківська Г.З. – завжди в творчому пошуку. Їй притаманна ерудиція, глибина пізнання і переконаність в необхідності кожної розпочатої нею справи. З 2001 року очолює посаду головного спеціаліста відділу культури Чортківської районної державної адміністрації. Є ініціатором створення нової моделі культурно-просвітницької роботи на селі. Проводяться експерименти щодо діяльності закладів культури в умовах ринкових відносин, створено будинок фольклору у с.Скородинці, літературно-мистецький центр у с.Звиняч, які функціонують і до сьогодні. Так Чортківська центральна бібліотека функціонує як молодіжний центр, в якому відкрито Інтернет-центр, та інформаційний відділ.

Творчий доробок складають методичні рекомендації по відродженню звичаїв та обрядів Галичини «Скородинська забава» - форма автентичного дозвілля 30-х років XX століття. На допомогу клубним, музейним, бібліотечним працівниккам розроблено нею методички: «З досвіду роботи освітньо-культурних закладів», «Розвиток музейної справи на Чортківщині», «Правове виховання молоді». Займається видавничою діяльністю. Є співавтором таких книг як: «Ой хто, хто миколая любить» (2001 рік), «Фольклорно обереги духовності» ( 2002 р.) та ін. З 2006 року очолює відділ культури Чортківської районної державної адміністрації. За час її перебування на даній посаді значно зміцнилася матеріально-технічна база закладів, зокрема здійснено капітальний ремонт фасаду та глядацької зали районного будинку культури, відкрито кінозал у цьому ж приміщенні. Встановлено 4 індивідуальні паливні (районний краєзнавчий музей, центральна бібліотека для дорослих, районний будинок культури та центральна бібліотека для дітей), придбано транспорт, зокрема автобус та легковий автомобіль. Після 10-ти річної перерви відкрито клуб у с. Колиндяни та в бібліотеку-філіал цього ж села підключено інтернет. Відремонтовано та перевдено в кращі будівлі 18 % закладів культури, 41% закладів культури села газифіковано, комп’ютеризовано усі підрозділи районного підпорядкування, придбано підсилюючу апаратуру, сценічні костюми, мультимедійне проектування.

Збільшилась кількість народних аматорських колективів району. За її керівництва отримали звання 4 колективи (після 20-ти річної перерви відновлено капелу бандуристів «Мрія», створено вокально-інструментальний ансамбль «Стожари» при районному будинку культури, хор та лемківський чоловічий ансамбль села Ягільниця). На даний час їх є у районі 29, що є найбільшим показником в області.

Маючи добрі професійні навики, Чайківська Г.З. зробила значний внесок у пропаганду та розвиток української народної творчості в районі, що знайшло своє етілєння у багатьох заходах районного рівня. З її ініціативи та за її безпосередньою участю започатковано фестиваль «Від села до села з піснею і словом» та проведено районні огляди-конкурси «Різдвяне розмаїття», «Яскраві барви талантів», пісенно- хореографічний фестиваль «Дивоцвіт», який згодом стає обласним. На високому професійному рівні проходить творчий звіт мистецьких колективів району у М.Тернополі, під гаслом «Навіки злуку збережем!» до Дня Соборності України. У 2007 році під її орудою районний будинок культури стає переможцем першого обласного туру огляду-конкурсу „Кращий районний будинок культури" та за підсумками другого етапу Всеукраїнського конкурсу отримує третє призове місце . Відповідно до потреб дітей на базі РКБК ім.К.Рубчакової у 2010році відкрито студію образотврчого мистецтва. З метою покращення методичної роботи та підвищення кваліфікації викладачів при Чортківській музичній школі створює районне методичне об'єднання. Відкриває нові відділи у музичних школах району, зокрема: хореографічних-3, образотворчого мистецтва-1, театральний-1. У 2007-році відкриває клуб творчих особистостей при Чортківському комунальному музеї. Чайківська Г.З. інтелектуальна особистість, принципова людина їй притаманне почуття відповідальності за доручену справу. В районі збережено наявну мережу закладів культури, недопущено скорочення кадрового потенціалу, вводяться нові посади. З року в рік район один з найкращих в області за підсумками творчої та фінансово- господарської діяльності, наданням платних послуг населенню.

Як державний службовець Чайківська Г.З. стає ініціатором прийняття районних програм щодо соціально-культурного розвитку та зміцнення матеріально-технічної бази галузі це програми: «Поповнення бібліотечних фондів на період до 2010 року». «Теплий заклад культури до 2010 року». « Районна програма книговидавничої справи на Чортківшині на період до 2010 року», «Комп'ютеризація публічних бібліотек на період до 2011 року».

За вагомий внесок у розвиток народного аматорського мистецтва, відмінну роботу закладів культури.сумлінну, багаторічну працю Чайківська Г.З. нагороджувалась грамотами Міністерства культури і мистецтв України, обласної, районної державних адміністрацій, управління культури.

 

Галина Чайківська: «…Я ще змалку на сцені, і іншого життя не уявляю»

 

Про культуру в Чортківському  районі та її життя загалом ми поспілкувалися з начальником відділу культури і туризму Чортківської райдержадміністрації Галиною Чайківською.

Пані Галино, коли б Ваш  шлях  на ниві культурі охарактеризувати коротко, щоб ви сказали?

- Я закінчила Київський інститут культури у 1994 році. У 2004 - Тернопільську академію народного господарства та отримала повну вищу освіту за спеціальністю « державна служба» та здобула кавліфікацію магіста державної служби. Загальний стаж роботи у галузі культури  понад 20 років.

 

Як зародилася  у Вас любов до мистецтва?

-  А любов до прекрасного мистецтва зародилася ще в дитинстві. Моя мама все своє життя пропрацювала в галузі культури. І, знаєте як це часто буває у сільській місцевості, – залучала до участі у художній самодіяльності найперше своїх членів сім’ї. Тому я ще змалку на сцені, і іншого життя й собі не уявляю. До речі, мій брат в минулому також був працівником культури. Але доля розпорядилася інакше. Брат важко захворів і після одужання прийняв рішення стати священиком, дбати про духовну культуру людей.  Та й наш батько не стояв осторонь тих подій, які відбувалися у нашій оселі, і також допомогав мамі, зіграв не одну роль у п’єсах наших українських класиків. Зокрема мені найбільше запам’яталося, як батько зіграв роль Трохима у п’єсі « Мати і наймичка» за мотивами поеми Т.Г.Шевченка. На той час цю постановку транслювало Чернівецьке державне телебачення. Було надзвичайно цікаво.

 

Але Ви пішли значно дальше своєї матері, Вам довелося очолити культуру району.

 

-  На посаду керівника відділу культури я прийшла не просто так. Мені це вдалося нелегко. Свою професійну діяльність на ниві культури я розпочинала у Чортківському державному медичному коледжі на посаді педагога-організатора, але, окрім цього, я зорганізувала там драматичний гурток «Юність». Пізніше цьому колективу було присвоєно звання «народний». Але тому передувала нелегка праця, адже спеціалізація навчального закладу медична, тобто  студентська молодь часто не мала й уявлення, як поводити себе на сцені.

Згодом, у 2001 році Чортківська райдержадміністрація оголосила конкурс на вільне вакантне місце головного спеціаліста відділу культури. Я пішла на цей конкурс і стала його переможцем. Так на цій посаді я пропрацювала шість років. Відтак пізніше я знову пішла на конкурс, але тоді вже на заміщення вакантної посади начальника відділу культури. І вже з першого червня  2006 року мене призначають на цю посаду.

 

Що вдалося зробити за цей період часу?

-Щодо розширення обріїв творчої діяльності, то відроджено Дні сіл; відкрито нові відділи у початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах, зокрема у Джуринській дитячій музичній школі – хореографічний, Пробіжнянській дитячої музичної школи – клас образотворчого мистецтва, Улашківській – хореографічний;  у Чортківській дитячій музичній школі – образотворчого мистецтва і театральний, у Заводській школі мистецтв – відділ хореографії та театральний.

Відновлено роботу народної аматорської студії образотворчого мистецтва при районному комунальномубудинку культури ім. К. Рубчакової; після довгої і затяжної мовчанки заговорив новими талантами і цікавим сценічним виконанням театр ім. Панаса Карабіневича.

 Започатковано районні огляди – конкурси, фестивалі « Різдвяне розмаїття», « Мелодія пензля», « Яскраві барви талантів», конкурс читців « Ми діти твої, Україно!», свято Медівника. Започатковано обласні фестивалі такі як пісенно-хореографічний фестиваль « Дивоцвіт», фестиваль мистецтв « Червона калина» на батьківщині автора стрілецького гімну « Ой у лузі червона калина...» С.Чарнецького у Шманьківцях.

Немалим досягненням вважаю сповнення моєї давньої мріїї, відродження після більш як 20-річної перерви мішаної капели бандуристів «Мрія». Присвоєно почесні звання «народний»  таким колективам як Ягільницькому хору сільського будинку культури «Любисток», ВІА «Стожари», ансаблю танцю « Галицькі візерунки». Загалом нині в районі маємо 26 колективів, що носять почесні звання « народний», «зразковий».

 Приємно бачити і  визнавати, що за час мого керування культурою району значно змінилася на краще матеріально- технічна база:  у всіх закладах районного підпорядкування встановлено економні індивідуальні паливні; повністю оновлено зсередини і ззовні районний комунальний будинок культури ім. К. Рубчакової; придбано сучасну звукопідсилюючу апаратуру,осоливою  нашою гордістю є обладнаний глядацький зал для демонстрації кінофільмів; придбано кілька одиниць транспорту; відкрито 10 інтернет-центрів;з метою енергозберігання – поміняно кілька сотень вікон та дверей, зросли бібліотечні фонди та  поповнилося багато важливих елементів для зручності роботи працівників галузі і сприяння їх творчій праці.

  Поступи фахового зростання

Здавна в народі кажуть: « Курчат восени рахують». Для галузі ниви культури таким підрахунком пройдених етапів розвитку і творчих досягнень є фахові атестації на підтвердження почесних звань «народний аматорський», «зразковий», участь у фестивалях і чи не найбільш відповідальними, адже за цим стоїть обличчя цілого Чортківського району, - планові творчі звіти у обласному центрі Тернополі.

Мистецькі скарби Чортківщини у вінку українського національного розмаїття

 ( з історії творчих звітів Чортківщини на обласних сценах)

 

 У кожного народу є щось своє особливе, що є не тільки його візитівкою, а й ставить його на високий щабель пошанівки серед інших народів. Великим скарбом для нас, українців, є наш неповторний український танець і пісня. Минають віки,а ті, хто хоч один раз у своєму житті мав можливість побачити чи почути наші національні мистецькі скарби, не може залишатися байдужим. Ось, до прикладу, голландський хор ім. Лисенка, що кілька літ тому відвідав нашу Чортківщину, довів, що іноземці, які навіть здебільшого не розуміють слів української пісні, зачаровані її мелодикою, душевністю, ліризмом, і готові її популяризувати по світу. То ж чи маємо право нехтувати цим ми, носії української культури? Звісно – ні!  Наша Чортківщина багата талантами і талановитими людьми. Тому їхні добром всіяні справи проросли щедрими плодами. Люди старшого покоління пам’ятають як далеко за межі району гриміла слава місцевого драмтеатру, яким керували легендарний Панас Карабіневич, Василь Губанов, Адам Шувар, Йосип Куцій; танцювальний колектив «Чайка» під керівництвом Марії Чайки; капелу бандуристів «Мрія» під керівництвом Олега Шумиловича. Цей список можна продовжувати. Бо немало художніх колективів району отримали звання «народний».

 Приємно те, що естафету популяризації українського мистецтва продовжують наші сучасники. Відповідно до розпорядження голови Тернопільської обласної держадміністрації Василя Коломийчука з грудня 1999 року у нашій області проходять творчі звіти аматорських художніх колективів, приурочені знаменним датам України, адже мистецтво тісно пов’язане з історією .

«В своїй хаті своя правда і сила, і воля»

Перший звіт-концерт майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів Чортківського району, за роки Незалежності України, відбувся 22 серпня 2000 року в ПК «Березіль ім. Л. Курбаса міста Тернополя. Святкова програма присвячувалася 9-й річниці Незалежності України.

Театралізований концерт-вистава відбувся у двох відділеннях і складався із 7 частин, зокрема: музично-поетичного заспіву «Українці - єднаймося», історико-мистецької фрески «Зродились ми великої години», фольклорно-етнографічної мозаїки «Калинові візерунки», духовних розспівів «Хай святиться ім'я твоє», вокально-музичної сюїти «Чортківська баркарола», естрадного блоку «Естрадний калейдоскоп», величальної оди «Квітуй, незалежна Державо».

Відрадно відзначити, що у звіті був задіяний весь творчий потенціал району, включаючи художні колективи різних галузей та різноманітних організацій. РБК ім. К. Рубчакової репрезентували народні аматорські: ВІА «Меломани», театр ім. П. Карабіневича, ансамбль лемківської пісні «Яворина», циркова студія  «Романтик» (худ. керівники: Олександр Москальонов, Йосип Куцій, Йосипа Овод, Ярослав Гуска), фольклорний колектив (худ. керівники: Неля Герасимова, Андрій Борсук); Чортківське педагогічне училище ім. О. Барвінського: зі званням народні художні: хорова капела, ансамбль танцю «Яблуневий цвіт», жіночий вокальний ансамбль «Веснянка», духовий оркестр (худ. керівники: Іван Кікис, заслужений працівник культури України Орест П'єкний, Орест Слободян, Тарас Обідняк), оркестр народних інструментів (диригент Петро Гарбуз), лауреат конкурсу ім. С. Крушельницької чоловічий вокальний квартет «Обрій» у складі: Ігоря Андриїшина, Віктора Гончарука, Ігоря Кучера, Любомира Хомишина, лауреат Всеукраїнських конкурсів естрадної пісні Наталія Стець, солісти: Любомир Хомишин, Віктор Гончарук, Ольга Левченко, Оксана Фодюк; Чортківську державну музичну школу: зразковий дитячий хор, народний аматорський ансамбль народних інструментів, жіночий вокальний ансамбль, народний аматорський камерний інструментальний ансамбль (худ. керівники: Оксана Морозюк, Олександра Чепига, Ірина Желіховська, Оксана Балюк), солістка Оксана Морозюк, піаністка Тетяна Майнош; Чортківську міську школу мистецтв: солістка Софійка Зимак, хореографія Наталії Федічкіної; Чортківський військовий гарнізон: духовий оркестр (диригент Роман Дерманський); міський клуб № 2 м Чорткова: народна аматорська хорова капела «Благовіст» (худ. керівник Тарас Обідняк); Чортківський районний палац позашкільної роботи: зразковий дитячий ансамбль естрадно- спортивного танцю «Наталі» (керівник Наталія Гребенюк). У творчому звіті успішно виступили чоловічий вокальний ансамбль вояків ОУН,УПА імені курінного «Бистрого» (керівник Борис Бойко), жіноче вокальне тріо у складі: Оксани Кулеби, Олександри Натолочної, Галини Рівної, зразковий дитячий ансамбль народного та естрадного танцю «Яблунька» (худ.керівники Наталія та Володимир Гудови), баяніст Олександр Чикалов, хор юнаків Чортківського вищого дяківсько-катехитичного училища (регент Тарас Обідняк), народний аматорський хор Чортківської районної лікарні (худ. керівник Василь Опришко, диригент Іван Кікис, концертмейстери: Андрій Шевченко, Олександр Чикалов), фольклорний ансамбль танцю «Калина» БК с. Улашківці (худ. керівники: Ігор Урбан, Галина Сендзюк), фольклорний гурт с. Пробіжна (худ. керівник Богдан Вергун), соліст БК с. Бичківці Віталій Леськів, соліст БК с. Біла Арсен Верхомій.

Мистецтво Чортківського району також презентували: уродженець Чорткова, артист Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Юрій Черненко, малий симфонічний оркестр Тернопільського академічного, обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка та працівників культури Чортківського району (мистецький керівник, випускник Чортківського педагогічного училища, заслужений артист України Євген Корницький), уродженець села. Бичківців, артист Дрогобицького обласного музично-драматичного театру ім. Ю. Дрогобича, заслужений артист України Адам Цибульський, уродженець міста Чорткова, артист Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г.Шевченка Микола Блаженко, також виходець з . Чорткова, солістка хору Львівського театру опери і балету ім. І. Франка Наталія Хомишин, артисти Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, уродженець села Стара Ягільниця, народний артист України Мирослав Коцюлим, народний артист України Володимир Ячмінський. Програму концерту вели: інспектор відділу культури райдержадміністрації Галина Сушельницька та Катерина Стельмах.

Серед загальновідомих творів українських композиторів до програми творчого звіту ввійшли пісні місцевих авторів: Це «Українці - єднаймося» Ігоря Уруського на вірші Романа Пахолка; «Висока могила» Олександра Москальонова; «Кіт у лісі» Ігоря Магеги, вірші Романа Пахолка; старовинний народний танець, записаний в с. Улашківці «Чіпак», а також сцена з вистави «Мазепа - гетьман український» Б. Мельничука за творами Б. Лепкого та фрагмент вистави Я. Барнича «Гуцулка Ксеня».

Тернополянам було запропоновано 37 музичних, вокально-хорових, хореографічних, драматичних творів та композицій. У концерті виступило 43 художніх колективів і виконавців з кількістю учасників близько 1000 осіб. Це був один з найпотужніших творчих звітів районів області на той час.

 

« Всеукраїнське військо – волі оберіг»

 

 Наступний концерт майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів Чортківського району, що був присвячений 11-й річниці утворення Збройних сил України « Всеукраїнське військо – волі оберіг», відбувся 5 грудня 2002 року в Чортківському РБК ім. К. Рубчакової. Уперше за історію відновлених творчих звітів районів в  Тернополі з грудня 1999 року, творчий звіт проходив на місцевій, районній сцені. Із нових художніх колективів та виконавців у концерті взяли участь: вихованці дитячого закладу № 1 та зразкового ансамблю танцю «Джерельце» РБК ім. К. Рубчакової (соліст Богдан Свинарчук, керівники: Алла Мигаль, Марина Євсюкова); учениця  Чортківської дитячої музичної школи  Тетяна Біла; жіночий вокальний дует РБК ім. К. Рубчакової у складі: Оксани Кульби та Олександра Кашуби; народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Наставник» ПТУ-29 (керівник Іван Романович); народний аматорський хор с. Пробіжна (керівник Богдан Вергун, концертмейстер Василь Коваль); народний аматорський ансамбль танцю «Чайка» РБК ім. К. Рубчакової (балетмейстер Неля Герасимова); фольклорний гурт «Василько» педагогічного училища (соліст Михайло Ганусяк, керівники: Орест Слободян, Олег Возний); гуморист Йосип Куцій; танцювальний колектив гімназії ім. М. Шашкевича «Калинонька» (балетмейстери Наталія та Володимир Гудови); читець Галина Чайківська, солісти: Наталія Іванків, Галина Корецька, Соломія Шарун. Із нових цікавих творів місцевих авторів прозвучали: «Армія твоїх синів» Ореста Слободяна на вірші Романа Пахолка; композиція «Молоді козачата» Оксани Морозюк, вірші Раїси Обшарської; «Молитва» Наталії Стець; «Пісня про Пробіжну» Богдана Вергуна; «Ти солдату листа напиши» Наталії Стець наслова Романа Пахолка; «Маленьке серденько» Ореста Слободяна на вірші Романа Пахолка, «Козацька слава» Ігоря Уруського на слова Романа Пахолка.

 

«Любітеся, брати мої, Україну любіте»

 

Другий творчий звіт-концерт майстрів мистецтв та аматорських художніх колективів Чортківського району відбувся 25 червня 2004 року в Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка і присвячувався 8-й річниці прийняття Конституції України « Любітеся, брати мої, Україну любіте».

 У звіті взяли участь: хор «Доместик» Чортківської дяківсько- катехитичної академії імені Священномученика Григорія Хомишина (диригент Юрій Майданик), артисти академічного обласного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка Ольга Скала, Юрій Черненко учениця Чортківської гімназії «Рідна школа» ім. М. Шашкевича Софійка Зимак, викладачі Чортківського педагогічного училища ім.О. Барвінського Орест Слободян, Наталя Іванків, Наталія Стець, народний аматорський ансамбль танцю «Чайка» РБК ім. К. Рубчакової (балетмейстер Неля Герасимова), Софійка Шарун та зразковий дитячий ансамбль танцю «Яблунька» міста Чорткова (балетмейстери Наталія та Володимир Гудови), народні самодіяльні ансамблі: лемківської пісні «Яворина», ВІА «Меломани» РБК ім. К. Рубчакової (худ. керівники: Йосипа Овод, Іван Тимчій, соліст Богдан Грицьків), народний художній жіночий вокальний ансамбль «Веснянка» (худ. керівники: Теодор Бойчук, Орест Слободян); жіноче вокальне тріо у складі Марії Гураль, Оксани Лук'янець, Оксани Виничук, студент Володимир Довгань Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського, учасники творчого звіту Тернопільщини в м. Києві (2003 рік) Наталія Хомишин та Микола Блаженко. Програму вели Юрій Черненко, Ольга Скала, Яків Лозюк.

Розпочалося дійство літературно-музичною композицією «Державність України збережем», а завершилося кантатою А. Кушніренка «Молюсь за тебе, Україно!». В концерті також прозвучали твори: «Молитва» Наталії Стець на вірші Романа Пахолка; «Пісня про Чортків» Ореста Слободяна, вірші Романа Пахолка.    Естафету народної творчості прийняли мистецькі колективи Тернопільської обласної філармонії.

27 червня на центральному стадіоні. Чорткова відбулося свято народної творчості під одноіменною назвою «Любітися, брати мої, Украйну любіте», яке присвячувалося Дню міста Чорткова, Дню молоді та Дню Конституції України.

 

«Навіки Злуку збережем»

 

Третій творчий звіт мистецьких колективів Чортківського району присвячений 89-й річниці Акту Злуки українських земель в єдину Українську Соборну Державу «Навіки Злуку збережем» був проведений 22 січня 2008 року в ПК «Березіль» ім. Л. Курбаса м. Тернополя.

Розпочався творчий звіт поезією Володимира Вихруща «Радуйся, Діво Маріє», поєднаною із хоровим твором А. Гнатишина «Богородице, Діво, радуйся».

З вітальним словом до громадськості звернулися: голова обласної державної адміністрації Юрій Чижмарь, голова обласної ради М. Миколенко, міський голова міста Тернополя Роман Заставний. Викладач Чортківського педагогічного училища Наталія Стець, відома на Тернопільщині  не тільки як добрий виконавець популярних пісень, лауреат багаточисленних фестивалів-конкурсів, але й як автор багатьох різноманітних пісенних творів.

«Молитву» Н. Стець на вірші Р. Пахолка у перекладі В. Максимлюка заспівав народний художній хор «Берегиня» Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського разом із автором- солісткою Н.Стець (худ. керівник та диригент Наталія Равлів, концертмейстер Лідія Теслюк).

Чудову пісню І. Уруського на вірші С. Сеньків-Петровської «Чортків - місто моє» презентувала солістка РБК ім. К. Рубчакової Галина Корецька, «Український святковий» затанцював учасник творчих звітів області, зразковий дитячий ансамбль танцю «Яблунька» м. Чорткова (балетмейстери: Наталія та Володимир Гудови).

Володар гран-прі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу козацької пісні «Байда», народний аматорський хор «Галичина» Чортківської центральної комунальної районної лікарні та народний аматорський хор «Благовіст» Чортківського міського клубу № 2 винесли на суд глядачів два твори: українську народну пісню в обробці. П. Демуцького «Чорноморець» та українську народну пісню «А в неділю рано» (худ. керівники: Іван Кікис, Володимир Максимлюк, солістка Ганна Шпилька). Манера співу даних колективів не відкрита народна, як на східній Україні, а справжній «галицький спів». Відомий на Тернопільщині учасник творчих звітів області в м. Києві та м. Тернополі, народний аматорський ансамбль лемківської пісні «Яворина» РБК ім. К. Рубчакової подарував лемківську народну пісню «Чиє ж то полечко не оране?».

Оригінальна в художньому вирішенні хореографічна композиція «Лелеченьки», у виконанні ансамблю танцю «Яблунька», була належно сприйнята тернополянами. Тема національно-визвольних змагань прозвучала у творах «Безсмертя» Л. Каліщука на вірші В. Вихруща (народні аматорські хори: національно-патріотичної пісні міського клубу, БК с. Пробіжна, БК с. Біла, солісти - Віталій Приємський, Володимир Нагірняк, керівники: Борис Бойко, Богдан Вергун), «Фантазії на теми січових стрільців» М. Шамлі та українській народній пісні «А музика грає» (народний художній оркестр народних інструментів Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвїнського, солістка Наталія Кучер). Відзначимо, що цей оркестр під керуванням досвідченого педагога та музиканта П. В. Гарбуза вже багато років є одним із лідерів музичного мистецтва області.

У Чортківському районі працюють декілька ансамблів лемківської пісні. Керівником одного з них є директор Ягільницького сільського музею, Заслужений працівник культури України Степан Бубернак. Народний аматорський ансамбль «Любисток», під орудою С. Бубернака, жартівливо виконав лемківську народну пісню «Шинкарка». Як правило, у всіх концертах районів, які звітують до дня Злуки, розкривається тема Різдвяних свят. Ми створили цілий блок на цю тематику, поєднавши вокальне, хореографічне, музичне, циркове мистецтва у композиціях «Возвеселімся всі купно нині», «Їде, їде Бог» на музику і вірші Л. Горової, «Різдвяні забави», «Ми подружилися з цирком», «Моє Тернопілля» на музику та вірші Т. Кукурудзи, їх виконали: вокальний дует у складі Тетяни Байдак, Руслана Кашуби, народний аматорський ансамбль танцю «Чайка», зразковий дитячий ансамбль танцю «Джерельце», народна аматорська циркова студія «Романтик», солісти: Юрій Майданик,Соломія Шарун, Тетяна Сава РБК ім. К. Рубчакової; народний художній ансамбль танцю «Яблуневий цвіт» педагогічного училища ім. О. Барвінського, хореографічний ансамбль «Калина» Чортківського інституту підприємництва та бізнесу (худ. керівники: Наталія та Володимир Гудови, Марина Євсюкова, Ярослав Гуска). Пісню Ф. Фурманова, інструментовка М. Віятика «Гей, нумо браття» у супроводі народного художнього духового оркестру РБК ім. К. Рубчакової та Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського заспівав Микола Голодрига, диригент Роман Дерманський.

Грайливо прозвучала українська народна пісня «Ой, дівчина по гриби ходила» в інтерпретації фольклорного гурту «Василько» педагогічного училища (худ. керівник Орест Слободян).

Потужно сприйнялася вокально-хореографічна композиція «За любов і волю» в постановці балетмейстера Наталії Гудової. Її подарували відомі ансамблі танцю «Чайка», «Яблунька», солісти: Тетяна Бабій, Людмила Майданик та ансамбль танцю «Калинонька» Чортківської гімназії ім. М. Шашкевича. Чортківський державний медичний коледж у концерті був представлений солісткою Вірою Потикевич з піснею П. Зіброва на вірші Ю. Рибчинського «Духмяна ніч».

Учасник творчого звіту Тернопільщини в Національному палаці мистецтв «Україна», зразковий дитячий хор РБК та дитячий хор загальноосвітньої школи І -III ступенів  села Білобожниця у супроводі народного аматорського ансамблю народних інструментів РБК виконав пісню хормейстера, художнього керівника дитячого хору РБК Оксани Морозюк на вірші Р. Обшарської «Україні» (керівники: Наталія Ставнича, Олександра Чепига, солістка Оксана Морозюк). Народний художній жіночий вокальний ансамбль «Веснянка» педучилища під керівництвом Ореста Слободяна заспівав пісню «Сопілочка» О. Беца, вірші Г. Майданської. Чоловіча хорова капела педучилища спеціально до звіту підготувала твір чортківського композитора Ігоря Уруського на вірші Миколи Кота «Вічна дума з України» (солісти: Орест Слободян, Микола Голодрига, диригент Іван Кікис, концертмейстер Тетяна Котова) . Вдало вибудовану балетмейстерами Наталією та Володимиром Гудовими вокально-хореографічну композицію «Україна» глядачі сприйняли бурхливими оплесками. Її втілили в життя солістка Людмила Майданик та ансамбль танцю «Яблунька». Відбулися і прем'єри нових творів. Зокрема, відома в області та за її межами композитор, співачка Наталія Стець презентувала власну пісню на вірші Романа Пахолка «Одна земля зродила нас усіх», а хорові колективи в супроводі оркестру народних інструментів педагогічного училища ім. О. Барвінського - твір «День Злуки» на музику І. Уруського, вірші М. Кота в інструментовці та під диригуванням Петра Гарбуза. Естафету народної творчості від Чортківського району прийняв Зборівський район. На завершення творчого звіту прозвучав вірш В. Вихруща «Слава Україні», Національний гімн «Ще не вмерла Україна» та марш січових стрільців «Ой, у лузі червона калина».

Програму творчого звіту вели: начальник відділу культури і туризму Чортківської райдержадміністрації Галина Чайківська та уродженець Чорткова артист Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка Юрій Черненко.

У творчому звіті-концерті прозвучали поезії Володимира Вихруща, Георгія Петрука-Попика, Ганни Костів-Гуски, Олега Германа, Тетяни Мокрецької, Романа Расевича, Галини Дешевої.

До кожної композиції, кожного концертного номера були виготовлені відеосюжети та відеокліпи, які значно підсилили їх сприйняття глядачами

Відзначимо, що Чортківський район - один з найкращих районів області з розвитку народної творчості та аматорського мистецтва. У нас працює найбільше народних та зразкових дитячих колективів системи Міністерства культури України, багато народних художніх колективів системи Міністерства освіти і науки України, профспілкових ансамблів. Потужний творчий потенціал РБК ім. К. Рубчакової, Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського, дитячої музичної школи, сільських закладів культури. Широко розвинуті в районі різноманітні жанри мистецтва: хорове, музичне, хореографічне, циркове, театральне. Більша половина концерту побудована на вокально-хореографічних композиціях творах місцевих авторів Н.Стець, Р. Пахолка, І.Уруського, С. Сеньків - Петровської, О. Морозюк, М. Кота.

 

Героїв слава жива!

 

До свого четвертого творчого звіту в Тернополі,  присвяченого 70-й річниці утворення УПА, Дню українського козацтва під покровом Пресвятої Богородиці район готувався заздалегідь, тому концерт творчих колективів Чортківського району став ще пам’ятною сторінкою в історії розвитку культури та мистецтва Тернопілля.

Звітний концерт відбувся у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка 12 жовтня 2012 року і зібрав багатьох шанувальників народно-аматорського мистецтва Творчий звіт підготували і провели: Мистецький керівник – начальник управління культури обласної держадміністрації, Заслужений діяч мистецтв України Григорій Шергей; автор програми, сценарію та головний режисер – начальник відділу культури і туризму Чортківської райдержадміністрації Галина Чайківська; асистенти головного режисера – Заслужений діяч мистецтв України Анатолій Нечай; Заслужений діяч мистецтв України Михайло Франків; режисерсько-постановочна група Галина Баліцька, Микола Бабій, Олексій Гуска, Ірина Зінюк, Оксана Стадник, Галина Корецька, Наталія Рибак; балетмейстер-постановник козацького блоку  Заслужений працівник кільтури України Ігор Николишин; балетмейстри –Неля Герасимова, Марина Євсюкова, Христина Цвях; оркестровки  та аранжування: Олександра Чепига, Петро Гарбуз, Заслужений працівник культури України Петро Голінатий; Юрій Майданик. Головний дирегент: завідувач відділення «Музичне мистецтво» Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського Петро Гарбуз; головний хормейстер – викладач Чортківського педагогічного училища ім. О. Барвінського Іван Кікис; головний координатор: заступник голови Чортківської райдержадміністрації Іван Стечишин;організаційне та фінансове забезпечення: Чортківська райдержадміністрація, голова Ярослав Стець, фінансове управління Чортківської райдержадміністрації, начальник Галина Ізвекова; директор-розпорядник творчого звіту – директор районного комунального будинку культури ім. К. Рубчакової, Заслужений працівник культури України Йосипа Овод; поетичні тексти місцевих авторів: Галина Грицьків, Раїса Обшарська, Володимир Вихрущ, Михайло Кіт Програму творчого звіту провели: начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Галина Чайківська, головний спеціаліст управління культури облдержадміністрації Ігор Натолочний.

Творчі звіти Чортківського району готували та провели

Мистецькі керівники: начальники управління культури Тернопільської облдержадміністрації: заслужений діяч мистецтв України Валерій Бачинський( 2000, 2004рр.), Заслужений діяч мистецтв України Григорій Шергей (2008 р ), начальники відділів культури райдержадміністрації: Віктор Гончарук (2004), Галина Чайківська (2008, 2012рр.); директори – розпорядники: начальник відділу культури райдержадміністрації, Заслужений працівник культури України Василь Мандзій (2000), директор РБК ім. К. Рубчакової Йосипа Овод (2008р.); автори сценарію та головні режисери – постановники: Заслужений діяч мистецтв України Євген Ваврик (2000 Р.), Віктор Гончарук (2002 р.), Галина Чайківська (2012), заступник начальника управління культури  Тернопільської облдержадміністрації Михайло Франків, Павло Доскоч (2008 р.); режисери: Олег Гафткович (2000 р.), Адріана Хрик (2000, 2002 рр.), Заслужений працівник культури України Адам Шувар, Яків Лозюк (2000 р.), Михайло Франків (2004 р), Йосипа Овод (2004, 2008 рр.); асистенти головного режисера - директор обласного методичного центру народної творчості Володимир Сушко (2008), Заслужений діяч мистецтв України Анатолій Нечай, Заслужений діяч мистецтв України Михайло Франків; режисерсько - постановча група різних років: Володимир Черненко, Галина Корецька, Яків Лозюк, Надія Гребенюк, Ярослав Дрогоморецький, Йосина Овод, Віталій Приємський, Олексій Гуска, Галина Баліцька, Микола Бабій, Ірина Зінюк, Оксана Стадник, Наталія Рибак; головні диригенти: Петро Гарбуз (2000, 2002, 2012 рр.), Тарас Обідняк (2000р.), Роман Дерманський (2002 р.), головні хормейстери: Іван Кікис (2000, 2002, 2008, 2012рр.), Юрій Майданик (2004р.), головні балетмейстери: заслужений працівник культури України Орест П’єкний (2000,2002 рр.), Неля Герасимова (2004, 2012), Наталія і Володимир Гудови (2004, 2008 рр.), Марина Євсюкова та Христина Цвях (2012 р.); фахові консультанти: Омелян Кміть, Михайло Сидяга, Михайло Франків (2000р.), завідувач музичним відділенням Чортківського педагогічного училища ім. О.Барвінського Петро Гарбуз (2008р.). Оркестровки, аранжування та запис фонограм здійснювали: Ігор Білас, Петро Гарбуз, Юрій Майданик, Володимир Максимлюк, Наталія Стець, Ігор Уруський, Олександра Чепига, Анатолій Блашко; тематичні відеосюжети: Микола Бабій, Володимир Сушко.

Організаційно-творчим забезпеченням займалися: в.о. директора Чортківського педагогічного училища ім. О.Барвінського Ірина Коцюк та директор педагогічного училища Роман Пахолок; директор Чортківського медичного коледжу, Заслужений лікар України Любомир Білик; директор Чортківського інституту підприємства і бізнесу Степан Дем'ячук; директор Чортківської гімназії ім. М.Шашкевича Михайло Каськів; головний лікар Чортківської центральної комунальної районної лікарні Михайло Семків; начальник відділу освіти райдержадміністрації Іван Мудеревич та Тетяна Яремко; начальник фінансового відділу  Чортківської райдержадміністрації Галина Ізвекова.

Головними координаторами із забезпечення творчих звітів працювали: заступники голів райдержадміністрації Віктор Гончарук (2000 р.), Іван Стечишин (2008; 2012 рр.). Звичайно ж, ці творчі звіти не відбулися б, як би не допомога місцевої районної влади: голів райдержадміністрації Володимира Гищука (2000 р.), Степана Левчука (2002, 2004 рр.), Тараса Капусти ( 2008 р.), Ярослава Стеця(2012 р.); голів районних рад: Володимира Мирончука (2000 р.), Богдана Окіпного (2002, 2004 рр.), Романа Чортківського (2008 р.), Володимира Заліщука (2012р.).

Під час всіх творчих звітів успішно працювали тематичні виставки, які готували: Оксана Колівошко, Марія Мельник, Заслужений працівник культури України Яромир Чорпіта та Ольга Чорпіта.